A A A

RYSZARD SZURKOWSKI

 

RYSZARD SZURKOWSKI

W dniu 01.02.21 odszedł od nas Ryszard Szurkowski kolarz, szosowiec, długoletni reprezentant Polski, człowiek legenda osiągający wielkie wyniki sportowe.

 

 

Przytoczę tylko :

- czterokrotne zwycięstwo w największym amatorskim wyścigu (Wyścig Pokoju – Warszawa Berlin Praga)

- Mistrzostwa Świata w szosowym wyścigu ze startu wspólnego

- Mistrzostwa Świata w wyścigu drużynowym

- Mistrzostwa Olimpijskie w wyścigu indywidualnym i drużynowym

- Mistrzostwa Polski – wielokrotne zwycięstwa w wyścigu indywidualnym i w wyścigu w parach

- Zwycięstwa w wyścigach szosowych w wielu krajach Europy, Ameryki i Afryki

Szczegóły osiągnięć Ryszarda Szurkowskiego znajdziemy na stronach Wikipedii, Facebook i filmach .

Jego kariera sportowa osiągnęła bardzo dużą popularność, w plebiscycie na sportowca XX wieku sklasyfikowany został na 2 miejscu za Ireną Szawińską.

Przytoczę kilka momentów w których to Ryszard Szurkowski pojawił się na bialostoczyźnie lub miał kontakt z zawodnikami –wychowankami białostockich Klubów. Jerzy Kuczko jadąc wraz z Ryszardem Szurkowskim w 1974 roku zdobyli Mistrzostwa polski w wyścigu parami. Andrzej Półkośnik przez długie lata będąc razem z Ryszardem w FSO Polonez Warszawa, Stanisław Kirpsza w reprezentacji Polski jechał jako bezpośredni pomocnik Ryszarda w wyścigu dookoła Egiptu. Henryk „Harry” Charucki zambrowianin, długoletni zawodnik Dolmel.

Imprezy na terenie woj. podlaskiego w których startował Ryszard Szurkowski :

- Wyścig etapowy organizowany przez trenera Jerzego Kłoszewskiego w miejscowościach : Mońki –Trzcianne – Ełk z udziałem kadry narodowej w obecności trenera Łasaka i kierownika wyszkolenia Wojciecha Walkiewicza.

- Kryterium nocne w Białymstoku na ul. Zwierzynieckiej, wyścig ten zgromadził dużą ilość widzów śledzących pojedynek pomiędzy Ryszardem Szurkowskim a Zbigniewem Szczepkowskim.

Ryszard Szurkowski w swoim rozwoju zawodniczym był członkiem klubów;

- LZS Milicz

- Broń Radom –służba wojskowa –trener Ryszard Swat

- Dolmel Wrocław

-FSO Polonez Warszawa

W Następnie prowadząc szkolenie sportowe był trenerem Kadry Narodowej -  Lech Piasecki Mistrzostwo Świata , następnie Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Organizując pierwsze Maratony Kresowe poprosiliśmy Ryszarda o patronat honorowy nad startującą młodzieżą.najbliższych dniach zostanie pochowany w rodzinnej miejscowości Świebodów.

Cześć jego pamięci.

 

Trener

Wiesław Grabek