A A A

Wielki Finał zmagań Vacansoleil

Finał cyklu Vacansoleil Grand Prix organizowany przez Czesława Langa dostarczył kibicom wiele emocji.

Trasa w Szczawnie Zdroju jest dobrze znana wszystkim czołowym zawodnikom MTB i uznawana jest za jedą z najtrudniejszych w naszym kraju. W tym roku organizatorzy postanowili nie ułatwiać zawodnikom i dodali nowy, bardzo trudny fragment trasy. Zawodnicy mieli do pokonania zjazd kultową już "ścianką", a zaraz potem stromy, sztywny podjazd, który prowadził w kierunku nowego fragmentu trasy. Na początek był bardzo stromy, prawie pionowy, prosty zjazd. zaraz potem kręty podjazd między drzewami, krótki stromy zjazd zakończony wirażem i najazdem na częściowo zakopany pień drzewa. Później jeszcze- sekwencja kilku stromych i krętych podjazdów przeplatanych stromymi zjazdami po korzeniach, zakończony bardzo wąską i stromą ścieżką w dół z ciasnym zakrętem 90stopni. wielu zawodników zatrzymywało się w tym zakręcie na materacach ochronnych.

Zaraz potem trasa prowadziła na bardzo widowiskowy tor four-cross-owy: hopki, uskoki, wiraże z pionowymi ściankami. Szkoda, że niewielu kibiców dotarła do tego fragmentu trasy, bo było na co popatrzeć. Realizatorzy transmisji telewizyjnej też nie wpadli na pomysł, żeby nakręcić w tym miejscu widowiskową relację. Od tego miejsca zostało jeszcze tylko kilka serpentyn po lesie i wjazd na prostą start/meta. Elita kobiet miała do przejechania 4 okrążenia trasy, a mężczyźni- 6 kółek, które pokonali w niewiele ponad 2 godziny.

Zgodnie z zapowiedziami Wyścig wygrała nasza mistrzyni świata Maja włoszczowską tuż za nią była Anna Szafraniec. W kategorii Juniorki w której to startuje Izabela Kłosowska zwyciężyła Ukrainka BELOMOINA Yana. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowana została na 5 pozycji z 6 pkt. Straty do Izy. Nasza najlepsza z juniorek w tym wyścigu przyjechała piąta i w generalce zajmując 4 pozycje .

Rafał Suszko po pięciu edycjach VacanOleil staną na podium z trzecim wynikiem w generalnej klasyfikacji cyklu .

Najmłodsi z podopiecznym Wiesława Grabka , Michał Łopato , Patryk Muśko oraz Marcin Zimnoch zajęli kolejno 8, 9 i 13 miejsca .

W najwyższych kategoriach mężczyzn walka o podium rozegrała się między najlepszymi zawodnikami kategorii Elita w Polsce . Marek Galiński walczył z Markiem Konwą do ostatnich metrów o zwycięstwo w elicie mężczyzn broniąc jednocześnie prowadzenia w klasyfikacji całego cyklu. Ta sztuka mu się jednak nie udała. Markowi Konwie udało się w końcu przerwać dominację starszego kolegi na krajowych trasach MTB.

Robert Pietrzak w całej klasyfikacji cyklu zająć 9 pozycje natomiast Łukasz Milewski w U-23 był 20 .