A A A

XXIX Memoriału im. Stanisława Kirpszy w Sokółce.

 

Jacek Kirpsza okazał się tegorocznym zwycięzcą XXIX Memoriału im. Stanisława Kirpszy w Sokółce.

W każdej kategorii nie brakowało emocji podczas wyścigu i radości z wygranej

W każdej kategorii nie brakowało emocji podczas wyścigu i radości z wygranej

(Fot. Paweł Trochim)

W weekend Sokółka gościła wielu znanych polskich kolarzy. Wszystko za sprawą corocznego XXIX Miedzynarodowego Memoriału im. Stanisława Kirpszy oraz VII Międzynarodowego Kryterium ulicznego im. Józefa Gościło. Obydwie imprezy to najważniejsze wyścigi w województwie podlaskim.

Przypomnijmy, Stanisław Kirpsza to sokółczanin, który był polskim kolarzem szosowym. Jego największym jego sukcesem był o trzecie miejsce na mistrzostwach polski w 1974 roku. Wtedy to w jeździe indywidualnej na czas w Sokołowie Podlaskim wyprzedził m.in. Ryszarda Szurkowskiego i Czesława Langa.

W sokólskich zawodach startowało ponad 150 kolarzy z całej Polski, a także kolarze z Litwy i Białorusi. Trasa tego wyścigu prowadziła ulicami Sokółki oraz przez okoliczne wsie: Bogusze, Trzciankę, Sokolany oraz Kraśniany. Najmłodsi mieli do pokonania jedno okrążenie, które liczyło 32 km. Natomiast najstarsi (czyli kategoria elita) musieli pokonać cztery okrążenia – łącznie 128 km.

W zawodach wystartowali kuzyni Stanisława Kirpszy: Jacek, Piotr Kirpsza i Katarzyna Kirpsza. W kategorii żaków jako drugi linię mety minął Damian Łysik reprezentujący klub Sokół Sokółka . Tuż za nim do mety dojechał jego kolega klubowy, Maciej Chmielowiec.

W kategorii juniorek bardzo dobrze wypadła Katarzyna Kirpsza, która minęła linię mety jako trzecia. Nieznacznie wyprzedziły ją zawodniczki z Grodziska Mazowieckiego i Grudziądza.

Bardzo dużo emocji wzbudził wyścig seniorów. Startowało w nim dwóch sokółczan, a zarazem kuzynów Stanisława Kirpszy. Jako 8. dojechał Piotr Kirpsza, który reprezentuje barwy klubu Akito Group Mostostal Puławy. Jednak najwięcej radości sobie i sokólskim kibicom sprawił Jacek Kirpsza (KS Pogoń Mostostal Puławy), który wygrał tegoroczny XXIX Międzynarodowy Memoriał im. Stanisława Kirpszy. Na mecie wyprzedził m.in. Piotra Krajewskiego (Mróz Active Jet).