A A A

Podsumowanie sezonu

Szkolenie sportowe prowadzone jest w UKS Wygoda w oparciu o bazę - Zespół Szkół nr 1 tj. siłownię, oraz sala do gier i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Częstotliwość treningów dwa razy w tygodniu. Pozostałe treningi odbywają się na terenie lasu Pietrasze bądź stoków starej żwirowni w Ogrodniczkach. W roku 2014 w szkoleniu uczestniczyło 21 chłopców i 5 dziewcząt w różnych kategoriach wiekowych.

Okres przygotowawczy do sezonu 2014 realizowaliśmy trochę inaczej niż w poprzednich sezonach. Z powodu braku w szkole Pana Konrada Drągowskiego nie byliśmy w stanie zorganizować dwóch obozów. Całą grupą uczestniczyliśmy w zgrupowaniu w Błaskowiźnie gdzie z pomocą kolegi Łukasza Milewskiego zrealizowaliśmy pełny program zgrupowania z pobytami na sali gier, w aquaparku czy na stoku narciarskim w Szelment.

Kolejną akcją szkoleniową za środki Ministerstwa było zgrupowanie w Szklarskiej Porębie w okresie wiosennym powiększone o grupę zawodników klubowych. Było to zgrupowanie specjalistyczne w kierunku budowy wytrzymałości siłowej zakończone tydzień przed pierwszym startem. Zawodnicy weszli w sezon z dobrymi rezultatami w pierwszym Pucharze przeprowadzonym w Białymstoku jako dwudniowa impreza „Rusza Peleton”.

I tak w kategorii:

Młodzik: miejsce II – Rafał Tomkiel, Miejsce III- Dawid Bojarczak

Junior młodszy: III – Kadłubowki Krzysztof

Junior – miejsce IV Patryk Muśko, Miejsce V – Damian Perkowski

Juniorka – miejsce III Klaudia Radziszewska

Kolejnymi startami również z wysokim poziomem naszego uczestnictwa były starty w eliminacjach do OOM w Leżajsku i Ostrzycach. Po trzech wyścigach eliminacyjnych do wyścigu finałowego zakwalifikował się Kadłubowki Krzysztof i Piotr Krysiewicz.

W między czasie grupa juniorów korzystając z dotacji Ministerstwa Sportu uczestniczyła w konsultacji szkoleniowej w Ełku, następnie w wyścigu o Mistrzostwo LZS „ Złote Koło” w Dobczycach.

Wyścig ten pokazał całą prawdę o naszej grupie. Zawodnicy nie byli w stanie przejechać do końca etapowego wyścigu o trasie górskiej.

Pierwszego etapu nie ukończyło trzech zawodników. Jedynie Damian Perkowski był w stanie ukończyć wyścig na przyzwoitej pozycji niemniej przypadek zrządził że tak się nie stało.

W atmosferze wymuszanej obecności na treningach i startach UKS Wygoda wystawił do Międzynarodowego wyścigu Niemen pięcioosobową reprezentację - z przyczyn formalnych nie mógł startować Damian Perkowski. Poziom sportowy jaki reprezentowała nasza drużyna wystarczył na przejechanie pięcioetapowego wyścigu.

Kolejny wyścig potwierdzający obniżenie zdolności wysiłkowych to Puchar MTB w Tuchowie. Dobre lokaty uzyskali tylko Klaudia Radziszewska i Damian Perkowski. Pozostali zawodnicy poniżej oczekiwań.

Obserwowany od połowy maja no końca czerwca trening klubowy potwierdza stały brak zawodników na treningach.  Zawodnicy - uczniowie w ten sposób ratują się przed obniżonymi ocenami w szkołach, walczą nie o dobrą formę sportową a o zaliczenie przedmiotów i zaliczenie kolejnego roku nauki. Jako środek zaradczy na widoczny spadek formy większości grupy zastosowane zostało zgrupowanie na początku lipca w terenie górskim wraz ze startem w etapowym wyścigu Bike Adventure. Akcja ta doszła do skutku dzięki współpracy z Panem Zimochem Jerzym, który społecznie podjął się funkcji kierownika zgrupowania. Myślę, że założenia były słuszne niemniej wymagały przy realizacji  doświadczenia i rutyny każdego ze startujących zawodników a tak się nie stało.

Startowaliśmy w dwóch wyścigach:

w wyścigu mini – duży sukces

Rafał Tomkiel w generalnej klasyfikacji zajął miejsce II. Nasz piętnastolatek zostawił w pobitym polu 300 dorosłych zawodników- amatorów ścigających się po górach. Klaudia Radziszewska wygrała z dużą przewagą w kategorii kobiet. Również za bardzo doby wynik uznaję III miejsce drużyny składającej się z młodzików i juniorów młodszych. Modzelewski , Niewiarowski, Bojarczak, Tomkiel, Radziszewska, Kadłubowski.

W wyścigu głównym za dobrą postawę i wyniki można uznać jazdę Michała Łopato i Kuby Michnowskiego.  Pozostali demonstrowali bądź brak formy lub inne nie uzgodnione decyzje eliminujące ich z wyścigu. W takim stanie stanieliśmy do startów głównych sezonu tj. do Olimpiady w Głogowie i Mistrzostw MTB w Żerkowie.

W wyścigu finałowym nasz zawodnik Krzysztof Kadłubowski widoczny był tylko w czołówce wyścigu na pierwszej rundzie - wyścig ukończył na pozycji 27  a jego kolega Piotr Krysiewicz na pozycji 30.

Wracamy z Głogowa by następnego dnia dwoma samochodami wyruszyć do Żerkowa. Pan Niewiarowski wiezie młodzików a busem jadą juniorzy.

W związku z trudnym okresem finansowym koniec pierwszego półrocza i brak środków na następne rezygnujemy ze startów w sztafetach i w eliminatorach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Startujemy w wyścigach XC indywidualnych dających punkty Ministerstwa Sportu. Jako pierwsi startują juniorzy. Zostajemy ustawieni jako ostatni zespół na starcie i z tej trudnej pozycji startowej nieliczni przebijają się do czołówki. Za szybkie dojście do miejsca 8 Damian Perkowski przypłacił zapaścią powodującą zejście z trasy a jedynie Kuba Michnowski na mecie sklasyfikowany został na miejscu 14 - pozostali poza strefą punktową.

Kolejny wyścig to wyścig juniorek z udziałem Klaudii Radziszewskiej. Klaudia na pierwszej rundzie jest 6 na drugim 4 a kończy wyścig na 2 miejscu zdobywając srebrny medal. Jest to zwieńczenie jej dobrych startów w Pucharach Polski oraz indywidualnej klasyfikacji Pzkol. W wyścigu elity nie odnotowujemy pozytywnego rezultatu Adama Więcko.

W miesiącu sierpniu zrealizowaliśmy ostatnią akcję ze Środków Ministerstwa Sportu przygotowująca do startu w wyścigu szosowym o Górskie Mistrzostwo Polski.

W wyścigu w kategorii juniorów młodszych startujący nasz zawodnik Krzysztof Kadłubowski uplasował się na miejscu 80-90 (poza strefą punktową).

W kategorii junior Perkowski Damian po bardzo dobrej jeździe na rundzie IV i V ukończył wyścig na miejscu 11, potwierdzając tym samym, że może być dobrym góralem na szosie. Pozostali zawodnicy wycofali się na trzecim okrążeniu. W wyścigu juniorek bardzo dobrze pojechała Klaudia Radziszewska kończąc wyścig na wysokiej 6 lokacie.

Końcówka sezonu – zrealizowaliśmy starty w MMM na szosie i MTB.

Przyjemną niespodzianką jest srebrny medal w wyścigu szosowym pary: Papiernik Hanna i Wawer Wiktoria. Dziewczęta przegrały trzy sekundy do zwycięskiej pary z Lublina. W kategorii chłopców punktowane miejsca zajęli Bojarczak Dawid miejsce 4 i Rafał Tomkiel miejsce 8.

W wyścigu MMM MTB rozegranym w Supraślu w wyścigu dziewcząt medal złoty – Hanna Papiernik i punktowane miejsce Wiktorii Wawer. W kategorii chłopców medal złoty Rafał Tomkiel,  srebrny Dawid Bojarczak i brązowy Piotr Kryński. Poza wyścigami mistrzowskimi z powodzeniem startowaliśmy w Pucharze Mazowsza gdzie Rafał Tomkiel zajął drugie miejsce w wyścigu w Jabłonnej a Piotr Kryński triumfował w wyścigu na górce Kazury w Warszawie.

W miesiącu październiku przeszliśmy do startów przełajowych gdzie przy pomocy rodziców odbudowaliśmy sprawność rowerów przełajowych z powodzeniem startując w wyścigach przełajowych łącznię z Pucharami Polski.

Po kilkunastu startach w Klasyfikacji indywidualnej Pzkol

w kategorii U-23:

Damian Perkowski – miejsce 4

Michał Łopato – miejsce 8

w kategorii junior:

Patryk Muśko – miejsce 3

Krzysztof Kadłubowski – miejsce 15

Marcin Zimnoch – miejsce 21

w kategorii junior młodszy:

Rafał Tomkiel – miejsce 15

Piotr Krusiewocz – miejsce 25

Dawid Bojarczak – miejsce 31

Jakub Niewiarowski – miejsce 34

Kacper Markowski – miejsce 42

14 grudnia w Białymstoku byliśmy organizatorami wyścigu przełajowego w randze Pucharu Polski. Wyścig został przeprowadzony zgodnie z przepisami Polskiego Związku i standardami Pucharu Polski.

W opublikowanych przez Polski Związek listach klasyfikacji indywidualnej na uwagę zasługują pomimo małej ilości Pucharów Polski MTB następujące miejsca naszych zawodników:

Klaudia Radziszewska – miejsce 10

Damian Perkowski – miejsce 25

Krzysztof Kadłubowski – miejsce 17

W kończących badaniach wydolnościowych uzdolnionej młodzieży organizowanych przez Polski Związek Kolarski wzięła udział dwójka naszych zawodników Klaudia Radziszewska i Damian Perkowski.

W łącznej klasyfikacji w wyścigach głównych punktowanych przez Ministerstwo UKS Wygoda zdobył 57 punktów.

 

Indywidualny dorobek zawodników przedstawia tabela Ministerstwa Sportu.

Radziszewska

Klaudia

96

k

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

3jun

kolarstwo

18,00

Perkowski

Damian*2012

96

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

3jun

kolarstwo

5,00

Michnowski

Jakub

97

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

3jun

kolarstwo

4,00

Łopatko

Michał

96

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

3jun

kolarstwo

3,00

Zimnoch

Marcin

97

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

3jun

kolarstwo

1,00

Kadłubowski

Krzysztof

98

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

4jmł

kolarstwo

1,00

Papiernik

Hanna Olga

1

k

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

4,00

Tomkiel

Rafał

0

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

4,00

Bojarczak

Dawid

0

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

3,00

Kryński

Piotr

1

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

2,50

Glinko

Błażej

1

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

2,00

Jarosz

Anna

1

k

LUKK Lider Sokółka

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

2,00

Niewiarowski

Jakub

0

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

2,00

Wawer

Wiktoria

1

k

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

2,00

Łupiński

Szymon

0

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

1,50

Bogucki

Jakub

0

m

UKS Wiktoria Wysokie Maz.

ŁOM

PDL

5mło

kolarstwo

1,00

Czarnomyska

Elżbieta

0

k

LUKK Lider Sokółka

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

1,00

Jurczenia

Dominika

1

k

LUKK Lider Sokółka

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

1,00

Jurczenia

Patrycja

1

k

LUKK Lider Sokółka

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

1,00

Olechno

Paweł

0

m

LUKK Lider Sokółka

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

1,00

Polowczyk

Kamil

0

m

UKS Wygoda Białystok

BIA

PDL

5mło

kolarstwo

0,00